Государственный архив Запорожской области: Официальный сайт
З історії розвитку земської медицини на Запоріжжі
У другій половині XIX сторіччя земства, створені на підставі «Положення про губернські та повітові земські установи» від 01 січня 1864 р., стали невід’ємною складовою громадського, соціально-економічного та політичного життя на Запоріжжі. Їх поява сприяла вирішенню цілої низки болючих проблем соціальної сфери
У губерніях і повітах формувалися виборні земські установи – земські збори та земські управи. До їх компетенції входили місцеві господарські, соціальні та освітянські справи. Серед них не останнє місце займали медична та санітарна справи. Для завідування ними як дорадчий орган при управах .засновувалися повітові земські лікарсько-санітарні ради.
Земства прийняли від приказів громадського опікування лікарні, які здебільшого знаходилися у незадоволеному стані. Були створені лікарські дільниці, кожна з яких охоплювала кілька волостей, запрошені лікарі та фельдшери.
Подробнее: З історії розвитку земської медицини на Запоріжжі
Конституції бути
Історія української конституції у часовому просторі налічує декілька століть. Біля її джерел лежать такі відомі науковому світові пам’ятки вітчизняної правової культури, як «Руська Правда», «Литовські статути», акти періоду козацької держави Богдана Хмельницького тощо. Будучи органічною складовою історії національного державотворення, історія українських конституцій (політико-правові умови підготовки проектів конституцій, їхнє затвердження, дія та ін.) певною мірою увібрала в себе весь трагізм багатовікової боротьби українського народу за свою національну державність. Безпосереднім початком історії українських конституцій вважають 5 квітня 1710 р., коли в м. Бендерах (теперішня територія республіки Молдова) було затверджено «ПРАВОВИЙ УКЛАД ТА КОНСТИТУЦІЯ ВІДНОСНО ПРАВ І ВОЛЬНОСТЕЙ ВІЙСЬКА ЗАПОРІЗЬКОГО, укладені Пилипом Орликом. Даний документ передбачав створення незалежної української держави в межах етнографічної національної території, держави, в якій державну владу мали б будувати за принципом її поділу на законодавчу, виконавчу і судову.
Яскравою сторінкою історії українських конституцій є період УНР – ЗУНР (1917-1923 рр.), котрий представлений як низкою конституційних актів (чотири Універсали Української центральної Ради, Конституція УНР, закони УНР про державні символи, громадянство, національно - персональну автономію і та ін., Тимчасовий основний закон ЗУНР, її законодавство, Акт Злуки від 18 січня 1919 р., конституційні акти української держави гетьмана Павла Скоропадського), так і низкою конституційних проектів.
25 рокiв тому, з 27 на 28 червня, безперервно впродовж майже 24 годин Народнi Депутати України працювали над остаточною редакцією проекту Конституції нашої Держави.
Конституція набула чинності в день її прийняття. Віднині цей день, тобто день прийняття Конституції, став державним святом України.
Ця подія стала виявленням суверенної волі народу, яка спирається на багатовікову історію українського державотворення і на основі здійсненого українською нацією, усім українським народом права на самовизначення, з метою дбати про забезпечення прав і свобод людини та гідних умов її життя, піклування про зміцнення громадянської злагоди на землі України, прагнення розвивати і зміцнювати демократичну, соціальну, правову державу. Прийняття Конституції закріпило правові основи незалежної України, її суверенітет і територіальну цілісність, стало важливим кроком у забезпеченні прав людини та громадянина.
«К 35-й годовщине Чернобыльской трагедии»
15.04.2021 22:00
У 1933 – 1945 рр. на території Німеччини та окупованій нацистами Європи було створено тисячі об’єктів позбавлення волі, які слугували для ізоляції, знищення або використання праці ув’язнених та полонених (концентраційні табори, табори примусової праці, транзитні табори, табори для військовополонених, табори смерті). Основою для створення таборів був декрет «Про захист народу і держави» від 28 лютого 1933 р. Перший концтабір на території Німеччини виник 22 березня 1933 р. у Дахау в Баварії, неподалік від Мюнхена.
Ув’язнення в концентраційному таборі відбувалося без судового вироку і на невизначений термін. Табори створюватися в місцях зі зручним розташуванням, по сусідству великих виробничих підприємств чи каменоломень, у яких мала використовуватися рабська праця в’язнів. Через табори пройшли мільйони людей різних національностей, частина з яких загинула у газових камерах, від нелюдських умов утримання, виснажливої праці, під час медичних експериментів.
Представляємо добірку документів з фондів «Фольклор періоду тимчасової нацистської окупації», «Спогади громадян Запорізької області, які знаходилися на окупованій території, репатрійованих та військовополонених», «Посвідчення, робочі картки громадян, які повернулися з нацистської неволі, видані німецькою владою», «Листи громадян, вивезених на примусові роботи до Німеччини з території Запорізької області, на батьківщину», яка дає змогу ознайомитися з життям тих, хто волею долі опинився в полоні, був примусово вивезений на роботи до Рейху.
« До 35-тої річниці Чорнобильської трагедії»
14.04.2021 10:06
Події цього дня стали однією з наймасштабніших трагедій для людства. Вибух, який зруйнував життя тисячам людей і утворив багатокілометрову зону відчуження, назавжди закарбувався в пам’яті не одного народу.
26 квітня 1986 року на Чорнобильській АЕС пролунало два вибухи. Спалахнув реактор, в якому у той час знаходилося близько 200 т урану. Крізь зруйновану обшивку радіоактивні речовини вирвалися назовні, отруюючи усе живе навколо в радіусі багатьох кілометрів.
«От Александровская в Запорожье» (к 100-й годовщине переименования г.. Запорожье)
25.03.2021 08:37
-
Подробнее: «От Александровская в Запорожье» (к 100-й годовщине переименования г.. Запорожье)
Состоялось итоговое заседание коллегии
26.02.2021 11:37
26 февраля 2021 года в Государственном архиве Запорожской области состоялось итоговое заседание коллегии.
На заседании были подведены итоги работы архивных учреждений области 2020 года и определены задачи на 2021 год и рассмотрены вопросы о работе Государственного архива Запорожской области по соблюдению требований действующего законодательства по вопросам предотвращения и противодействия коррупции в 2020 году;
По всем вопросам были приняты соответствующие решения с учетом предложений докладчиков и выступающих.
Проведен тематический краткосрочный семинар по актуальным вопросам деятельности архивных учреждений области
18.11.2020 09:18
17 ноября 2019 года Государственным архивом Запорожской области и Запорожским центром переподготовки и повышения квалификации работников органов государственной власти, органов местного самоуправления, руководителей государственных предприятий, учреждений и организаций проведен (дистанцилнно, с использованием платформы zoom) тематический краткосрочный семинар по актуальным вопросам деятельности архивных учреждений области для работников архивных учреждений райгосадминистраций, городских (городов областного значения) советов и трудовых архивов. В семинаре приняли участие 35 слушателей.
«К 90-й годовщине основания Бердянского художественного музея им. Бродского »
05.11.2020 08:40
-
Подробнее: «К 90-й годовщине основания Бердянского художественного музея им. Бродского »
Страница 3 из 27