Для звернень громадян: тел. (061) 787 45 51

image01
Міська електростанція
image01
Буд. Лєщинського
image01
Вулиця Соборна
image01
Земська лікарня
image01
Магазин «Комунар»
image01
Олександрівська земська управа
image01
Будинок по вул. К. Лібкнехта
image01
Готель «Росія»
image01
Будинок купця Тавоніуса
image01
Вул. Олександрівська
image01
Народний будинок
image01
Вокзал «Олександрівськ»
image01
Олександрівська в’язниця
image01
Водонапірна башта
image01
Покровська Соборна Церква

До Дня працівників архівних установ України

До Дня працівників архівних установ України в залі засідань Державного архіву Запорізької області (вул. Українська, 48, м. Запоріжжя) відбулися урочисті збори з нагородженням Почесними грамотами Запорізької облдержадміністрації працівників архіву за підсумками роботи за рік. У читальному залі до уваги громадськості та ЗМІ були представлені найстаріші документи з історії Запорізького краю Національного архівного фонду України, що зберігаються в архіві. Відбулася презентація новітніх інформаційних технологій зі створення страхового фонду архівних документів для забезпечення їх збереження для історії та розширення доступу до них громадськості

24 грудня 2015 року – День працівників архівних установ України професійне свято, що встановлено відповідно до Указу Президента України від 30 жовтня 1998 року № 1200/98 «Про День працівників архівних установ».

Найбільшою скарбницею документів з історії Запорізького краю є Державний архів Запорізької області, в якому зберігається понад два мільйони справ на паперовій основі, які сконцентровані у 8 тис. фондів, та 56 тис. кінофонофотодокументів, починаючи з 1774 р. і до сьогодення.

Історія архівної справи на Запоріжжі пов’язана з ім’ям відомого краєзнавця, етнографа й історика Якова Павловича Новицького, який у 1921 році очолив архівно-музейну секцію Запорізького губернського відділу народної світи та започаткував створення першого державного архівосховища історичних документів. У 1925 р. було створене окружне архівне управління, а в 1932 р. − Запорізький державний історичний архів. Статус обласного державний архів здобув у 1939 році у зв’язку з утворенням Запорізької області.

Мережа архівних установ області почала формуватися з 1932 р., коли при виконавчих комітетах районних та міських рад почали створюватися районні та міські архіви з перемінним складом документів. На сучасний момент вона складається з Державного архіву Запорізької області, 25 архівних відділів райдержадміністрацій та міських рад.

В архівних відділах райдержадміністрацій та міських рад міст обласного значення зберігається понад 155 тис. справ.

З 1998 року для зберігання соціально значущих документів ліквідованих підприємств почала створюватись система трудових архівів. На сьогодні органами місцевого самоврядування області створено 85 трудових архівів, в яких зберігається понад 200 тис. справ з особового складу.

2015 рік для архівістів області завершується успішним виконанням всіх запланованих показників з формування, зберігання і використання документів Національного архівного фонду.

Архівними установами Запорізької області здійснюється контроль за діяльністю архівних підрозділів і служб діловодства 1276 підприємств, установ та організацій області, документи яких включені до складу Національного архівного фонду України та надходять на державне зберігання. У 2015 році Державним архівом області прийнято на зберігання 17 тис. справ, архівними відділами райдержадміністрацій та міських рад – 14 тис. справ.

У 2015 році Державним архівом Запорізької області, архівними відділами райдержадміністрацій та міських рад міст обласного значення, трудовими архівами виконано понад 26 тис. запитів, на особистому прийомі прийнято понад 14 тис. громадян.

Державний архів Запорізької області працює у напрямку зростання рівня інформаційної відкритості про свою діяльність. На офіційному веб-сайті Державного архіву Запорізької області розміщено 17 видань, 31 статтю, 954 документи з фондів архіву в експозиціях 42 виставок, інформація оновлюється постійно.

Державний архів Запорізької області постійно проводить роботу з приведення грифів секретності матеріальних носіїв інформації, зокрема колишнього СРСР, що зберігаються в архіві, у відповідність до вимог законодавства. Так, упродовж 2015 року було переглянуто грифи секретності колишнього СРСР 1247 справ 3-х архівних фондів. Скасовано грифи секретності 666 справам та 7 документам, з них 61 справі надано гриф обмеження доступу «Для службового користування». Співвідношення секретних справ до загальної кількості справ, які зберігаються в Державному архіві Запорізької області, постійно зменшується і становить на сьогоднішній день 0,36 %.

Державним архівом області, архівними відділами райдержадміністрацій та міськрад надавалася всебічна методична та консультаційна допомога виборчим комісіям з питань проведення упорядкування і підготовки документів з місцевих виборів 2015 року для передачі на архівне зберігання.

Із застосуванням новітніх інформаційних технологій в архіві продовжується робота зі створення страхового фонду архівних документів для забезпечення їх збереження для історії та розширення доступу до них громадськості.

Упродовж трьох років були доволі успішно реалізовані завдання Програми розвитку архівної справи у Запорізькій області на 2013-2015 роки, затвердженої рішенням сесії Запорізької обласної ради від 22.11.2012 № 14, зі змінами, внесеними згідно з рішенням сесії обласної ради від 20.03.2014 № 14. Зокрема, щороку фінансувалися послуги територіального підрозділу Державної служби охорони щодо цілодобової охорони обох будівель архіву.

 


Начальник Відділу інформації та використання документів Величко Олена Григорівна